Pedagog İstanbul, Primer Psikoloji olarak çocuk ve ergen terapisi alanında uzman kadromuz ile yanınızdayız. Psikolojik problemler özellikle çocuk ve ergenlerde ertelenip müdahale edilmediğinde karmaşık bir hal alıp zararlı sonuçlara neden olabilmektedir. Zamanında uzman bir elin küçük bir dokunuşunun yayılan etkisini çocuk psikologlarımız sıkça deneyimlemişlerdir.

Çocuğunuzun akranlarıyla ve sizinle ilişkilerinde, davranışlarında, alışkanlıklarında ters giden bir durum sezdiğinizde “daha çocuk, zamanla geçer” demeyin. Çocuklukta müdahale edilmeyen problemler yetişkinlikte içinden çıkılması zor bir hal alabiliyor.

Çocuğunuz için psikolojik destek almak istediğinizde: “Faydalı olacak mı, süreç nasıl ilerleyecek, çocuğuma bunu nasıl söyleyeceğim, ebeveyn olarak terapi sürecinin neresinde olacağım” gibi birçok soru zihninizi kurcalayabilir.

Terapi sürecinde öncelikle psikoloğunuz sizinle ve çocuğunuzla konuşur ve bir değerlendirmede bulunur. Bu süreçte psikoloğunuza açık olun ve ondan bir şey gizlemeyin. Örneğin çocuğunuza verdiğiniz bir takım cezalar varsa, bunu psikoloğunuzdan anlatın. Sürecin sağlıklı ilerlemesinde iletişimde açık olmanız önemlidir.

Çocuğunuzun yaşına göre ona bu süreci anlatın. Ters giden durumlardan ve bunun geçici olduğundan bahsedin. Bu konuda uzman birinden birlikte yardım alacağınızı söyleyin. Gizlediğinizde size olan güveni sarsılır ve bu durum terapi sürecini olumsuz etkiler.

Terapi sonrasında çocuğunuzu ev, okul, arkadaş ortamında gözlemleyin. Fark ettiğiniz değişimleri, olumlu-olumsuz durumları psikoloğunuzla paylaşın. Terapi seanslarınızı aksatmayın. Gözlemlediğiniz küçük düzelmeler sonucunda terapiyi hemen bırakmayın. Sonlandırmaya psikoloğunuzla birlikte karar verin.

 

Primer Psikolji Olarak Destek Sunduğumuz Alanlar

Çocuklarda Davranış Problemleri

İletişim Problemleri

Öfke Problemleri

Sınav Kaygısı

Ergenlerde Davranış Problemleri

Anne-baba ayrılığı

Özgüven Problemleri

Gece Korkuları

Okul Reddi

Tik Bozukluğu

Fobiler

Kardeş Kıskançlığı

Alt Islatma

Çocukluk Çağı Depresyonu

Parmak Emme

Yalan Söyleme

Tırnak Yeme

Anne-Baba Bağımlılığı

İnatçılık gibi çeşitli problemlerde destek sunmaktayız.

Primer Psikoloji Online Desteğimiz

Uzman Çocuk ve Ergen Psikologlarımız sizler için en ulaşılabilir platformlar üzerinden online olarak da seanslarına devam etmektedirler.

Çocuk ve Ergen Terapisi