Bireysel Terapi

Dokuz Eylül Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden 2008 yılında mezun oldum. Kent Üniversitesi Klinik Psikoloji alanında yüksek lisansımı başarıyla bitirdim.

2011 yılında Çözüm Odaklı Kısa Süreli Terapi Eğitimi’ni Davranış Bilimleri Enstitüsünden aldım.

2013 yılında Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur tarafından verilen Depresyon ve Kaygı Bozukluklarında etkinliği kabul edilen “Kognitif ve Davranış Terapi” eğitimine başladım.  Bu eğitimin ilk süreci olan “Anksiyete Bozuklukları ve Depresyonda Değerlendirme, Vaka Formülasyonu Oluşturma” konularında teori ve uygulamalı ve denetimli Kognitif ve Davranış Terapileri eğitimini tamamladım. Daha sonra eğitimin ikinci aşaması olan “3. Kuşak Terapiler, Yeme Bozuklukları, Alkol-Madde Bağımlılığı, Çocuk-Ergen ve Yaşlılarda KDT, Kişilik Bozuklukları” konularındaki teorik ve süpervizyon süreçlerini tamamlamış olup EABCT (European Association for Behavioural and Cognitive Therapies)’den akreditasyon sertifikasını ve  ”Psikoterapist” ünvanını almaya hak kazandım.

Travma alanında en başarılı terapi yöntemlerinden olan EMDR 1. ve 2. düzey düzey eğitim aşamasını bitirdim.  

Üstdüzey Kişilik Bozukluklarında Psikodinamik Terapi Eğitimini, Prof. Doğan Şahin’den aldım. Süpervizyon aşamasına devam ediyorum.

Çalışmalarımı yetişkinlerde bireysel terapi alanında sürdürüyorum ve terapilerimde Bilişsel Davranışçı Terapi, Emdr, Kabul ve Kararlılık Terapisi yöntemlerinden yararlanıyorum. Alanımla ilgili, kongre, eğitim ve atölye çalışmalarını takip etmeye devam ediyorum.

Uzmanlık Alanlarım;

Anksiyete (kaygı) bozukluğu

Travma sonrası stres bozukluğu

Obsesif kompülsif bozukluk,

Panik bozukluk,

Depresyon

Sosyal Fobi

İletişim Problemleri

İlişki Problemleri

Öfke Sorunları

Çocukluk Çağı Travmaları

Çekingenlik, Özgüven Sorunları

Değersizlik, Yetersizlik Sorunları

Klinik Psikolog Emine Varol Hakkında Dokor Takvimi sitesinde yapılan bazı yorumlar;

“Annemin doğumdan sonra majör depresyon yaşadı. İnsanlarla iletişimini kesti, içine kapandı, sorumluluklarını yerine getiremedi, Bebeğine bakamadı. Bu durumdan kendisi de rahatsızdı, bir çıkmaza girmişti ve bu çıkmazdan çıkamadığı her gün anksiyete atakları geçiriyordu. O kriz anında kendine zarar vermeye odaklanıyordu… Kendine zarar verme derecesine geldiği için Ruh sağlığı hastanesine yatış yapmak zorunda kaldık doktor kararıyla. Hastanede tedavi oldu. Fakat bir sonraki yıl yine aynı zamanlar yine aynı şeyleri yaşayacağım diyerek kafasında kurduklarıyla yine o çıkmaza girdi. İlaç elbette bir destek ama kendini ifade edemiyordu bize karşı suçluluk hissediyor, bizim ailenin arkadaşlarının verdiği tavsiyeleri duymuyordu. Doktortakvimi sitesinden Emine hanımla karşılaştım yorumları okudum ve şansımı denemek istedim kendisiyle görüştük ve randevulaştık. Annemin oraya gittiği ilk gün dün gibi aklımda. Bitik durumdaydı en dipteydi. Emine hanım annemin elinden tuttu ve dipten çıkardı. Şu an kendine olan özgüveni geri geldi. Artık yaşamak istemeyen kadın gitmiş hayata 4 elle sarılmış deli dolu bir kadına dönmüştü. İyi ki Emine Hanıma gitmişiz. Naifliği ve profesyonelliği ile anneme çok iyi destek oldu. Majör depresyon, Anksiyete, Panik atağınız varsa hiç tereddüt etmeyin kendisini ziyaret edin..” (s.. 10 haziran 2021)

“Yurt dışında yaşıyorum. Panik atak sonrası 5 yıl antidepresan kullandım. İlk etapta antidepresanlar fayda ediyor gibi görünse de gün geçtikçe etkisini kaybettiğini fark ettim. “Panik atak geçmiyor” derken, anksiyete de oldum. Mesleğim gereği çok seyahat ediyorum. Artık hayat çekilemez duruma gelmişti. İş yerinden kaldığım otellere gidemez hale gelmiştim. Antidepresan’ı da bırakamıyordum. Kısacası; çok aktif birisi iken, birden sokağa çıkmaktan korkan bir insana dönüşmüştüm. Sıkıntımı kimseyle paylaşamıyordum.
Ta ki Emine hocamı internetten bulana kadar. O Türkiye’den benim bulunduğum Avrupa’nın farklı şehirlerine bağlanıyordu. Seanslarımızı gerçekleştiriyorduk. İlk etapta her hafta, sonrasında haftada bir yapıyorduk seansları.
6 ayın sonunda şükürler olsun bırakamam dediğim antidepresanı bıraktım. Giremem dediğim ortamlara giriyorum. Panik atak öncesindeki adama döndüm adeta..” ( r.. 19 şubat 2021)