Psikolojik Testler Nelerdir?

Psikolojik Testler Nelerdir?

Kaygılı mısınız yoksa rahat mı? Etrafınızdaki herkes sizin kontrolcü mü olduğunu söylüyor? Takıntılı mısınız? Arkadaşların sizin melankolik mi olduğunu düşünüyor? Çekingen misiniz sosyal fobiniz mi var?

Psikolojik testler bireyin kendisiyle ilgili merak ettiği bütün bu sorulara yönelik cevaplar veren ölçme araçlarıdır.

Psikolojik Testler Neden Gereklidir?                     

Psikolojik test ve ölçekler ülkemizde klinik ortamlarda, hastanelerde ve internet ortamında sıkça kullanılmaktadır. Bu testler psikolog eşliğinde uygulandığında uzman tarafından yorumlanabilir. İnternet ortamında uygulanan testler ise bireyin farkındalığını artırmasına yardımcı olur.

Psikolojik Testleri Kim Uygular?

Psikolojik testleri tek başına uygulanabilen psikolojik testler vardır. Bazı psikolojik testler ise uzman psikologlar eşliğinde uygulanmalıdır.

En Sık Kullanılan Psikolojik Testler Nelerdir?

İnternette sıkça bulabileceğiniz psikolojik testler vardır. Birçoğu kısa cevaplı sorulardan oluşmaktadır. Bu testler tanı almak için yeterli değildir mutlaka bir uzmandan destek almak gerekmektedir.

Beck Depresyon Testi

Depresyon, kişinin sosyal yaşamını, işi yaşamını etkileyen ve psikolojik sonuçları olan intihara kadar etkisi olan ciddi bir psikiyatrik rahatsızlıktır. Kişide tükenmişlik, çaresizlik yetersizlik duyguları yoğun yaşanır. Beck Depresyon testi, depresyonun belirtilerinin şiddetini ölçen 21 maddeden oluşan bir ölçektir.

Beck Depresyon Testi  tek başınıza uygulayabileceğiniz bir testtir fakat ek başına tanı koymak için yeterli değildir. Testin sonucu size yaşadığınız mutsuzluk, hayattan keyif alamama, halsizliğin düzeyi hakkında bilgi verir ve farkındalığınızı arttırır.

Depresyonda mısınız? Tükenmişlik sendromu mu yaşıyorsunuz? Son zamanlarda hayattan keyif alamıyor musunuz? Depresyon testi sonucunuza göre destek için bize ulaşabilirsiniz.

Liebowitz Sosyal Fobi Testi

Sosyal fobi, halk arasında özgüven eksikliği, çekingenlikutangaç olmak olarak adlandılır. Rezil olacağını düşündüğü için kişi, sosyal ortama girmek istemez, sunum yapmak istemez, performans gerektiren bir toplantıya katılmak istemez. Terleme, kızarma, titreme belirtileri arasındadır. Kişi bu belirtileri yaşamamak için kaçınma davranışları gösterir.  Liebowitz Sosyal Fobi Testi,  48 sorudan oluşur.  Kişilerin sosyal fobi yaşadığı durumları, kaçınma davranışlarını ölçer. Sizlerde utangaç olmak, özgünvensiz olmak, çekingen olmanın sıkıntılarını yaşıyorsanız bize ulaşabilir ve destek alabilirsiniz.

Maudsley Obsesif Kompulsif  Testi ( Takıntı  Testi)

Obsesif Kompulsif Bozukluk, kişinin zihninde rahatsızlık veren düşünceler ve bu düşüncelerin oluşturduğu sıkıntıdan kurtulmak için tekrarlı bir şekilde yapılan davranışlardan oluşan bir rahatsızlıktır. Obsesif kompulsif Bozukluk, temizlik takıntısı, bulaş takıntısı, şüphe takıntısı, dinsel takıntı ve cinsel takıntı en sık bilinen takıntı rahatsızlığıdır. Örneğin evden çıkarken ütünün fişini çektim mi düşüncesiyle baş edemeyen kişi birkaç defa ütüyü kontrol eder. Takıntı kişinin hayatını çok zorlayan ve uzun süren bir rahatsızlıktır.

Maudsey Obsesif Kompulsif Testi  37 maddeden oluşan obsesif kompulsif belirtilerin türü ve yaygınlığını ölçen bir testtir. Kişinin kendini değerlendirmesine yardımcı olur, farkındalığını geliştirir fakat tanı koymak için yeterli değildir. Obsesif kompulsif bozukluk belirtileri gösteriyorsanız ve baş etmekte zorlanıyorsanız bize ulaşıp destek alabilirsiniz.

Bordeline Kişilik Bozukluğu Testi

Borderline kişilik bozukluğu duyguları düzenlenmede güçlük yaşayan bir psikiyatrik rahatsızlıktır.  Dürtüsel davranışlar gösterir, ilişkileri ve stres faktörlerini yönetmekte zorlanırlar. Terk edilme kaygısını sıklıkla yaşar ve problem ile baş edemediklerinde kendilerine zarar verme davranışlarında bulunabilirler.

Borderline kişilik testi 50 maddeden oluşa bir testtir. Borderline kişilik bozukluğu şüpheniz varsa kişinin kendini değerlendirmesine yardımcı olur, farkındalığını geliştirir fakat tanı koymak için kesinlikle yeterli değildir.

Borderline kişilik bozukluğu belirtileri gösteriyorsanız ve öncelikle bir psikiyatriste başvurabilir ve sonrasında terapi desteği için bize ulaşabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Bireysel Terapi

Şimdi Ara

×