Psikolog Kimdir, Ne Yapar?

Psikoloji lisans mezunu kişiler psikolog unvanı alır.

Bu eğitimden sonra Klinik Psikoloji yüksek lisansı yapan kişiler Klinik Psikolog unvanı alır.

İnsanlar psikoloğa çoğunlukla kendilerini çıkmazda hissettikleri, olumsuz duygularıyla baş etmekte zorlandıkları zaman gelirler. Psikolog yargılamaz, eleştirmez ve danışanını olduğu gibi kabul eder. Sorduğu sorular ile danışanın farkındalığının gelişmesini sağlar. Psikoterapi süreci sonunda danışanın duygularını, düşüncelerini, savunmalarını, ihtiyaçlarını ve eksikliklerini keşfetmiş olması hedeflenir. 

Psikiyatrist ve Psikolog arasındaki fark nedir?

Psikiyatristler, tıp fakültesini bitiren  uzman doktorlardır. Psikologlar ise 4 yıllık psikoloji lisans eğitimini tamamlayan uzmanlardır.

Psikoterapi İşe Yarar mı?

Yapılan yüzlerce araştırmaya göre psikoterapi alan çoğu insanın belirtilerinde belirgin düzeyinde azalma olmuştur.  Psikoterapi desteği alan kişilerin yaklaşık %75’i psikoterapiden fayda sağladığını belirtmiştir. Bir diğer araştırmaya göre  psikoterapiye katılan ortalama bir kişinin hiç psikoterapi desteği almayanlara göre %80 daha iyi olduğu incelenmiştir.

Psikoterapinin duygu ve davranışları iyileştirdiği ve beyin ve vücuttaki olumlu değişikliklerle bağlantılı olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, terapiye başvuranların daha az tıbbi sorun yaşadıkları ve iş yaşamlarından daha fazla keyif aldıkları tespit edilmiştir.

Psikolog ilaç yazar mı?

Hayır, psikolog doktor değildir ilaç yazamaz. İlaç yazan ruh sağlığı uzmanları psikiyatristlerdir.

Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi eğitimli bir terapist ile; bireylerin duygusal ve davranışsal problemlerinin ele alındığı, bireye yaşadığı zorluklarla ilgili iç görü kazandıran ve bu zorluklarla baş etme yollarını öğreten, bireyin düşünce ve davranışlarında değişimler oluşturmak için motivasyonun yükseltildiği iyileştirme sürecidir.

Terapi Ücretleri Ne Kadardır?

Terapi ücretleri yaşadığınız bölge, psikoterapistin çalıştığı ekol, mesleki alandaki tecrübesine göre değişiklik gösterebilir. İstanbul’da terapi ücretleri Kadıköy, Şişli ve Beşiktaş, Bakırköy civarında yüksek, Başakşahir, Beylikdüzü, Pendik,  Esenler, Bağcılar gibi ilçelerde biraz daha düşük düzeydedir. Esenler, Bağcılar Güngören, Bayrampaşa ve Başakşehir gibi ilçelerde Psikolojik Danışmanlık merkezleri gittikçe artmaktadır. İstanbul Psikolog ücretleri, online psikolog ücretleri hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.