Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?

Vajinismus nedir? Vajinismus, cinsel birleşme sırasında vajina kaslarının istemsiz kasılarak cinsel birleşme olanağına kendini kapatması durumudur. Kadının cinsel ilişkiye girmek istemesine rağmen cinsel ilişkiye girememesi olarak da tanımlanabilir.  Ülkemizde oldukça sık görülür; cinsel sorunlar nedeniyle başvuran kadın hastaların yaklaşık ¾’ünün tanısı vajinismustur. Vajinismus tanısı konan kadınların eşlerinde yüksek oranda cinsel işlev bozukluğu saptanmıştır.

Vajinismusun Nedenleri Nelerdir?

Vajinismusa neden olan etkenler nelerdir? Vajinismusun nedenleri tam olarak aydınlatılamamışsa da çocukluk çağından kalma korkuların, suçluluk, ayıp, günah duygularının yeri büyüktür. Korkular en çok, kadının simgesel olarak zihninde aşırı büyüttüğü bir penis yüzünden çok acı çekme, parçalanma korkularıdır.

Evlilik uyumunun, kadınların anne-babaları arasındaki ilişkilerin, baba-kız arasındaki ilişkilerin, kadının beden imgesinin, kadın erkek rolleri ile ilgili özelliklerin ve anksiyete belirtilerinin de vajinismusun ortaya çıkmasında rolü olduğu söylenebilir.

Kadının ilk cinsel birleşme deneyiminde partnerinin zorlayıcı olması ve fazla acı çekmesi, cinsel istismar, tecavüze uğraması gibi durumlar sonraki dönemlerde vajinismusa neden olabilir.

Kadınlardaki sürekli kaygı düzeyi yüksekliğinin, eşlerini güvenilir bulmamalarının ve evlenmeden önceki aile ortamlarının otoriter ve baskıcı olmasının vajinismus için en önemli yordayıcılar olduğu bildirilmiştir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

En temel belirtisi vajen bölgesi kaslarında istemsiz kasılmaların meydana gelmesidir. Cinsel birleşme ağrılı seyreder. Cinsel birleşme çok zor gerçekleşir ya da gerçekleşmez. Jinekolojik muayene esnasında ağrı oluşur.

Vajinismus Türleri Nelerdir?

Vajinismus ilk cinsel ilişki deneyiminde ortaya çıkabileceği gibi normal bir cinsel hayat sürerken sonradan da gelişebilir.

İlk cinsel ilişki deneyiminde ortaya çıkan vajinismus birincil (primer) vajinismustur. İkincil (sekonder) vajinismus ise daha önce cinsel birlikteliği olmuş fakat sonrasında gelişen olaylardan dolayı cinsel ilişkiye girememe durumudur.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir Ve Hangi Doktora Gitmek Gerekir?

Cinsel ilişkide ortaya çıkan sorunun vajinismus kaynaklı olup olmadığının tespit edilmesi için öncelikle jinekolog muayenesinden geçmek gerekir. Her ağrılı cinsel birleşmenin nedeni vajinismus olmayabilir. Kızlık zarı aşırı sert ve kalın ise cinsel birleşmeyi kolaylaştırmak için bu yapıya müdahale edilebilir. Tedavinin diğer aşamalarında uzman bir psikolog ya da psikiyatristten cinsel terapi yardımı almak gerekir. Önce kadının ve erkeğin rahatlaması, gevşemesi, heyecan ve korkularını yatıştıracak ruhsal bir ortamın sağlanması gerekir. Bilişsel ve davranışsal tedavi yöntemleri konusunda uzman bir ekiple hastaya psikoterapi uygulanarak sağlıklı bir cinsel hayata kavuşması sağlanabilir.

Üsküdar PsikologÜsküdar PedagogÜsküdar Evlilik TerapisiÜsküdar Bireysel TerapiPanik atak panik bozukluk alanında uzman psikolog desteği almak için bize ulaşabilirsiniz.

Primer Psikoloji | Psikolog Randevu Al

Gottman Çift Terapisi Nedir?

 

Şimdi Ara

×