Stres Nedir?

Stres Nedir?

Stres Nedir? Kişinin hayatında, zorlu ya da rahatsız edici durumlar karşısında hissettiği duygusal ve fiziksel gerilimdir.

Stresin miktarı davranışlarımızı bir miktar motive etmede aktif olsa da stresin dozu ve süresinin artması sonucunda bireyde fiziksel, ruhsal problemler ortaya çıkabilir. Günlük hayatta stresle karşı karşıya kalabileceğimiz birden fazla durum mevcuttur. Stres hayatın kaçınılmaz bir gerçeğidir.

Burada odaklanmamız gereken ana nokta stres durumuna karşı nasıl tepki gösterdiğimizdir.

Stresin Nedenleri Nelerdir?

1)Çevresel etkenler

2) Toplumsal Etkenler (sınav, borçlar, kayıplar, iş değişikliği, ilişkilerimiz)

3) fizyolojik etkenler ( hastalık, düzensiz beslenme, uyku bozuklukları, yaşlılık )

4) Bireysel etkenler ( kişinin haksızlığa uğradığını düşünmesi, kötü hissettiği yaşam koşulları, kararsızlık)

Stresin Belirtileri Nelerdir?

Stresin belirtileri arasında:

Tedirginlik, nefeste daralma, kalbin hızlı hızlı çarpması, çene kasılması, dikkat güçlüğü, ateş basması gibi durumlar söz konusudur.

Stresle ilgili belirtiler kontrol altına alınmadığı takdirde vücudun işlevi bozulmaya başlar ve bununla birlikte çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Stresi Nasıl Anlarız?

Depresyon, kaygı bozuklukları, kas gerginliği, yorgunluk, cinsel isteksizlik, çabuk sinirlenme, normalde yapılan aktivitelere karşı genel bir isteksizlik kayıtsızlık, sigara ve alkol tüketiminin artışı, baş ağrıları…

Stresle Baş Etme Yöntemleri

Problem çözme becerilerini geliştirme, kişiler arası iletişimde “ben dili’ni ” kullanmak, hayata pozitif bakmak, umutlu olmak, çevremizi düzenlemeye çalışmak, hobilerimizi geliştirmek, zaman yönetimi konusunda planlama yapmak.

*Stres beklenmedik bir şekilde artış gösterdiği takdirde genel hayat düzenimizi sekteye uğratır. Kendimize yabancılaşmamıza yol açıp hayatımızda düzensizlikleri beraberinde getirir. Bu tür durumlarda stresle baş edemediğimiz taktirde terapi almaya karar vermek etkili bir çözüm önerisidir.

 

Bilinçaltı Nedir?

Bireysel Terapi

Şimdi Ara

×