Dünyada ilk ve tek bilimsel araştırma kaynaklı geliştirilmiş bir çift terapisidir. Gottman enstitüsü tarafından kurulan bir laboratuvar ortamında on binlerce mutlu/mutsuz çift üzerine araştırmalar yapıldı. Yapılan bu araştırmalarda çiftlerin problemleri, tartışma biçimleri, problem çözme becerileri, beden duruşlar, jest ve mimikleri, duyguları ve nabız sayımları incelendi. Üstelik bir çok çift uzun yıllar boyunca (46 yıl) takip edilerek boylamsal araştırma verilerine ulaşıldı. “Mutlu ilişkilerdeki ortak noktalar ne, mutsuz ilişkilerde neler yolunda gitmiyor” sorularının cevapları aranarak çift terapisinin temelleri oluşturuldu.

Gerçek ilişkilerin incelenmesi ile oluşturulan bu terapi yöntemi, kullandığı teknik ve yöntemlerle de geniş etki alanları oluşturabiliyor. Tabi bu bilgiyi de bize yine araştırma sonuçları gösteriyor.

Gottman Çift Terapisinde Süreç Nasıl işler?

İlk olarak çiftin derinlemesine bir değerlendirilmesi yapılıyor. İlk seans derinlemesine görüşme ile geçerken ikinci seansta her bir partner ile bireysel görüşmeler yapılıyor. Ayrıca partnerler bir takım testleri dolduruyorlar. Üçüncü seansta ise; terapist edindiği  tüm bilgi ve izlenimler sonucu çiftin görüşlerini de alarak geliştirilmesi gereken alanları tespit ediyor. Ve bu alanlara uygun müdahalelerle terapi şekilleniyor.

Mutlu ilişkiler gerçekten var, üstelik kitaplarda, filmlerde anlatılanlardan daha güzel ve daha güçlü bir şey. Neden bizim ilişkimiz bu kadar güzel olmasın?

İlgili İçerikler

Destek almak için

Bizi arayın +90 542 271 17 87

Randevu Oluştur